Již staří Číňané věřili, že vitální neboli medicinální houby jsou elixírem života a nazývali je dary od boha. Že mají příznivý účinek na lidský organismus, je dnes už nesporně prokázáno. Patří sem maitake, reishi, hericium, chaga, cordyceps, enoki, shiitake, hlíva ústřičná a další. A protože každá z těchto hub má specifické složení, také vliv na lidské tělo je trošku jiný.
Společné však mají to, že jsou pro nás velmi prospěšné, a to díky minerálům, aminokyselinám, stopovým prvkům a celé řadě dalších látek.
- pročištění organismu a jeho lepší fungování
- pomoc při zánětech a únavě
- udržování normální hladiny cukru i cholesterolu v krvi
- podpora v boji se stresem
- podpora přirozené obranyschopnosti
- zlepšení sportovních výkonů
Maitake – trsnatec lupenitý (Grifola frondosa)
Japonská houba maitake se u nás jmenuje trsnatec lupenitý. A v tomto názvu je vlastně vměstnán i vzhled této houby. Roste v trsech a místo klobouku má jakési srostlé, na okrajích vrásčité lupeny, jichž jsou stovky.
Zespodu lupenitých klobouků se nacházejí rourky, ačkoliv podle celkového vzhledu houby by se dalo předpokládat, že tam najdeme lupeny, jak to u podobných typů hub bývá. Třeň je bělavě šedý a celá houba má šedohnědé odstíny. Jeden trs váží několik kilogramů, jeho průměr se pohybuje kolem 50 cm.
Trsnatec je chorošovitá houba a roste, respektive parazituje převážně na dubech a habrech. Vzácně je možné najít ji i v našich lesích, ale musel by vám s tím nejspíš pomoci zkušený mykolog.
Běžně se vyskytuje v Číně, na SV Japonska a v Severní Americe. Houba je jedlá a velmi chutná, ovšem většinou jen mladé plodnice; ty starší jsou tuhé. Kdysi to v zemích původu bývala vzácná lahůdka, za niž se platilo stříbrem.
Účinky houby maitake podle TČM
Podle tradiční čínské medicíny se maitake podává u oslabené Qi sleziny. Slezina funguje jako krevní filtr (odděluje zdravé červené krvinky od poškozených), je součástí imunitního systému a podílí se na krvetvorbě a metabolismu.
Příčinou oslabené energie Qi u sleziny může být přepracování, stres, dlouhodobá nemoc, ale i nesprávné stravování. Maitake tonizuje ledviny a játra, přispívá ke zdraví žaludku. Má vysokou schopnost odvádět vlhkost z těla, pročišťuje horkost a uklidňuje ducha. Pro své vlastnosti bývá označována jako preventivní houba pro stáří.
Výzkum maitake
Vědecké studie za posledních dvacet let prokázaly, že tato houba je díky vysokému obsahu bioaktivních složek velmi přínosná v potírání rakovinného bujení. Její účinky se odvíjí jak od schopnosti posilovat imunitní odpověď, tak od přímého působení na rakovinné buňky.
Kromě jiného působí i na neoangiogenezi (proces novotvorby krevních kapilár), kterou tlumí, čímž zmenšuje přísun živin k tumoru a zároveň jeho možnost metastázovat krevní cestou.
Řada studií také prokázala, že podávání maitake dokáže zmírnit nežádoucí účinky chemoterapie, jako je nevolnost, zvracení, ztráta vlasů. Vzhledem k tomu, že trsnatec obsahuje mnoho biologicky aktivních látek, např. minerály, vitamíny, vlákninu, antioxidanty, aminokyseliny, betaglukany, aj., má i řadu dalších vlastností a schopností, které jsou prospěšné lidskému organismu.
Účinky maitake jsou opakovaně prokazovány a zkoumány v mnoha studiích, a to jak na buněčných kulturách, laboratorních zvířatech, tak i při klinických studiích, již se účastní dobrovolníci. Houbu lze na základě výzkumu označit za multiúčinnou.
Vědci však neustále hledají její další léčebné uplatnění. A zaměřili se také na kostní tkáň. Obzvláště ženy po menopauze s ní mívají problém a trpí osteoporózou (řídnutí kostí). Trsnatec stimuluje osteoblasty (buňky v kostní tkáni), takže jejich tvorba je v rovnováze s odbouráváním, a proto nedochází ke ztrátě kostní hmoty. Jinak řečeno posiluje produkci kostní tkáně a díky vitamínu D, který pomáhá vstřebávat vápník, i mineralizaci kostí.
Přínos trsnatce pro lidský organismus
- Imunitní systém – na něj má maitake velmi silný vliv. V houbě obsažený β-glukan dokáže stimulovat jak vrozenou část imunity, tak i její adaptivní složku. Bylo to potvrzeno při mnoha studiích a zejména právě u těch, které se zabývají protirakovinnými účinky trsnatce.
- Protiinfekční a antivirové účinky – tuto vlastnost mají vlastně všechny vitální houby. Dochází u nich totiž k souběhu dvou faktorů: aktivují imunitní systém a zároveň přímo působí na infekční agens (mikroorganismus, který způsobuje infekci). Vliv na imunitní systém je tak silný, že maitake je velmi přínosná i při virových onemocněních. Pomáhá snížit virovou zátěž třeba i u HIV, herpetického viru, blokuje replikaci enteroviru 71, prospívá i v případě hepatitidy B, kdy chrání jaterní tkáně. Maitake dokáže snížit i dopad bakterií na zdraví člověka.
- Antioxidant – antioxidant je látka, jejíž molekuly dokáží omezit aktivitu kyslíkových radikálů; buď snižují pravděpodobnost jejich vzniku, anebo je převádějí do méně reaktivních či nereaktivních stavů. Trsnatec lupenitý dokáže neutralizovat hydroxylový a superoxidový radikál (jedná se o velmi reaktivní kyslíkové radikály).
Maitake dále prospívá při cukrovce, pomáhá udržet tělesnou hmotnost v normě, srovnává hladinu cholesterolu a lipidů, příznivě působí na kardiovaskulární systém a má hepatoprotektivní účinky.
Maitake - trsnatec lupenitý jako doplněk stravy
MycoMedica Maitake – Trsnatec lupenitý v kapslích – jedná se o stoprocentní čistý extrakt. Užívejte pět dní v týdnu na lačno a dva dny vynechejte. Pokud si nejste jistí, zda je pro vás tento produkt vhodný, poraďte se v naší odborné poradně.
Při užívání kterékoliv vitální houby je doporučeno zvýšit příjem vitamínu C. Ten totiž zvyšuje vstřebatelnost účinných látek. K nejbohatším přírodním zdrojům céčka patří brazilská třešeň Acerola, jíž se také říká barbadoská třešeň.
Maitake můžete rovněž užívat ve formě tinktury, jako jemný prášek, v unikátní směsi, určené zejména pro zlepšení pohybového aparátu, či ve směsi pro detoxikaci a posílení organismu. A pro labužníky, kteří si chtějí na trsnatci lupenitém pochutnat třeba v polévce, salátech, v rizotu nebo jako na příloze k masu, je tu možnost pořídit si tuto houbu sušenou.