Smetanka lékařská (Taraxacum officinalis) je dvouděložná vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých. Roste zejména v mírném podnebném pásmu. Pampeliška je nenáročná na půdu, v mnoha lokalitách je považována za plevel. Květenstvím jsou žluté úbory.
U nás si smetanku uvědomujeme zejména v jejích dvou fázích života – když zjara krásně rozkvete a pak, když se objeví závoje ochmýřených semen, která se ve větru vydávají na cestu, aby se ujala v širokém okolí. Však také roste všude – na loukách, v příkopech, na stráních i v zahradách.
Rod Taraxacum je taxon, který vytváří velké množství druhů – jistě znáte rostliny, které se pampelišce velice podobají a kvetou třeba až v létě. Pokud se však jedná o léčebné účinky, budeme hovořit výhradně o léčivé bylině smetance lékařské.
Pampeliška má dlouhou historii používání v tradiční medicíně, kde je ceněna především pro své močopudné vlastnosti a potenciál podporovat funkci jater. Od nepaměti je propojena s lidským zdravím a u nás je to prakticky nejznámější léčivá bylina. Výzkum ohledně jejích léčivých vlastností stále probíhá. Používá se především kořen pampelišky, vhodná je však i nať nebo list.
Kořeny se sbírají koncem léta, kdy začíná usychat listová růžice a suší se do té doby, dokud při přelomení nepřestane vytékat mléčná šťáva. Tato lepivá tekutina obsahuje hlavní léčivé látky jako jsou
- hořčina taraxacin, - podporuje tvorbu žluči a trávení tuků
- inulin, kterého mohou kořeny na podzim obsahovat až 40 % - rozpustná vláknina podporující trávení a střevní mikroflóru
- Vitamíny a minerály - např. vitamin A, C, vápník, železo
- Draslík - prospěšný pro srdce a krevní tlak
Kořen se používá v čajích, tinkturách nebo v sušené a mleté formě jako doplněk stravy. Má detoxikační, močopudné a projímavé účinky, podporuje funkci jater a žlučníku.
Listy pampelišky jsou bohaté na vitamíny (A, C, K) a minerály. Konzumují se čerstvé na jaře v salátech, nebo se suší a používají v čajových směsích. Mají podobné účinky jako kořen, navíc působí mírně povzbudivě díky obsahu látek podobných kofeinu.
Květy obsahují silice, favonoidy a karotenoidy. Květy se sbírají brzy na jaře, nejlépe ještě před úplným rozkvětem. Čerstvé květy se dají konzumovat přidáním do salátů, kde mají zajímavou, mírně nahořklou chuť.
Často se z nich ale připravují domácí sirupy, šťávy nebo víno. Sušené květy lze použít do čajových směsí. Takový čaj má jemnou chuť a podporuje trávení podobně jako kořen a listy.
V lidovém léčitelství se odvar z květů používal zevně jako obklad na špatně se hojící rány a vyrážky. Vnitřně pak proti kašli, nachlazení a pro celkové posílení organismu.
Podle těchto údajů je patrné, že smetanka, která je obecně považována spíš za plevelnou než za léčivou bylinu, je velice bohatá na látky, prospěšné našemu organismu. A to úplně celá – proto je zařazena mezi významné léčivé byliny.
Jaké jsou účinky pampelišky lékařské
Smetanka lékařská má diuretické účinky a také příznivě působí na tvorbu žluči, která štěpí tuky; podporuje vylučování slin, jež napomáhají štěpit sacharidy, a spoluvytváří žaludeční šťávy, zejména kyselinu chlorovodíkovou, která štěpí bílkoviny.
Užívá se při onemocněních žlučníku, podporuje trávení a prospívá i při cukrovce. Inulin, v rostlině obsažený, je totiž důležitým sacharidem pro diabetiky. V určitém množství je i v mladých listech, proto je vhodné připravovat si z nich jarní salát.
Přesto, že má pampeliška nahořklou chuť, je celá rostlina jedlá. Listy lze kromě salátů používat i jako vařenou zeleninu. Květy se využívají na výrobu domácího medu nebo pampeliškového vína. Někde se dodnes ještě suší kořeny a pak se melou na zdravější náhražku kávy. Ze sušené byliny se vaří a popíjí čaj.
Přírodní doplňky stravy s obsahem smetanky
Smetanka lékařská je také častou součástí bylinných čajů nebo doplňků stravy. Například produkt Energy Regalen – jeho základem je především výtažek z pampelišky, řepík lékařský a jablečník. Obsaženy jsou i další byliny. Regalen má širokospektrální účinky: pomáhá při únavovém syndromu, fyzickém vyčerpání či migréně; prospívá při potížích s trávením, při cukrovce nebo kožních onemocněních; posiluje nervovou soustavu a přispívá k celkové psychické pohodě i fyzické odolnosti; pomáhá hojit peptický vřed, ale je účinný i při zánětech dýchacích cest.
Dalším přínosným přípravkem s obsahem smetanky lékařské je Energy Mycohepar. Tento přírodní produkt v sobě skloubil účinek vitálních hub korálovce ježatého a hlívy ústřičné s extraktem z pampelišky a kozlíku lékařského. Spolehlivě pomůže při zažívacích obtížích, bolestech žaludku, nevolnosti, nadýmání, při pocitu plnosti i nechutenství. Jedná se o doplněk stravy z řady Mycosynergy, což znamená účinné propojení mykoterapie a fytoterapie. Tedy hub s bylinkami.
Extrakt z kořene pampelišky obsahuje také doplněk stravy Ostropestřec. Pampeliška se zde postará o váš žlučník a podpoří tvorbu žaludečních šťáv pro lepší trávení.
Na co se používá pampeliška
Vnitřní použití:
- chronický zánět jater (chronická hepatitida)
- cukrovka (diabetes)
- jarní únava, přepracovanost
- svědění kůže, atopický ekzém, akné, lišej
- špatné trávení
- nedostatečná tvorba žluči
- onemocnění sleziny
- poruchy metabolismu
- žlučníkové kameny
- revmatismus, revmatoidní artritida
- prospívá při detoxikaci organismu (užívá se jako projímavý a odvodňující prostředek, aby se tělo zbavilo odpadních látek)
- je to močopudná bylina
- podporuje pocení při zánětech v krku
Zevní použití:
- latex, který rostlina roní, je možné účinně použít na bradavice, bodnutí hmyzem, puchýře, zánět pokožky (pozor, pampeliškové mléko barví kůži do hněda)
- křečové žíly – odvar z rostliny, přidaný do koupele, uleví oteklým nohám
Listy se sbírají před kvetením, kořeny na jaře a na podzim, stvoly a úbory květů po celé vegetační období.
A pro koho tato bylina vhodná není?
Pampelišku můžete užívat jak v syrovém stavu (pokud snesete její hořkost), tak sušenou a listy i vařené. Konzumaci smetanky lékařské by se měly vyhnout osoby, trpící akutní neprůchodností střev či žlučových cest. Dále není úplně nejvhodnější pro těhotné a kojící ženy (hořčiny se přenášejí do mateřského mléka; není to nijak škodlivé, ale dítě by mléko kvůli chuti odmítalo), a také pro malé děti. Někdo může být na smetankový latex alergický.
A ještě úplný přehled látek, které smetanka lékařská obsahuje. Je až neuvěřitelné, kolik jich je…
1. Inulin a fruktooligosacharidy - rozpustná vláknina v kořeni, která podporuje trávení a růst prospěšných střevních bakterií.
2. Seskviterpenové laktony (taraxacin, taraxasterol) - hořké látky v kořeni i listech s protizánětlivými a antimikrobiálními účinky.
3. Fenolické sloučeniny (flavonoidy, fenolkarboxylové kyseliny) - antioxidanty chránící buňky před poškozením volnými radikály.
4. Triterpeny (taraxerol, taraxol) - protizánětlivé látky v kořeni.
5. Mastné kyseliny (linolová, olejová, palmitová) - obsažené v semenech.
6. Aminokyseliny (asparagin, glutamin, prolin, arginin) - stavební látky bílkovin, podporují regeneraci jater.
7. Vitamíny:
- Vitamin A (beta-karoten) - antioxidant, důležitý pro zrak a imunitu.
- Vitamin C - posiluje imunitu, tvorbu kolagenu.
- Vitamin K - nutný pro srážení krve.
- Vitamin B7 (biotin) - přispívá ke zdraví vlasů a nehtů.
- Vitamin B9 (folát) - důležitý při těhotenství, krvetvorbě.
8. Minerály a stopové prvky:
- Draslík - prospěšný pro srdce a krevní tlak.
- Vápník, hořčík - stavba kostí a zubů, svalové kontrakce.
- Železo - součást krevního barviva.
- Zinek, měď, mangan - kofaktory enzymů, antioxidanty.
- Křemík - tvorba pojivových tkání, vlasů, nehtů.
9. Fytoncidy - rostlinné antibiotické látky.
10. Třísloviny - svíravé látky, pečují o sliznice.
Kombinace a součinnost těchto látek dává smetance lékařské její jedinečné léčivé vlastnosti a činí z ní cennou léčivou rostlinu využitelnou při mnoha zdravotních potížích.