Shiitake neboli houževnatec jedlý: Zázračná houba z Asie
Houževnatec jedlý (Lentinula edodes) je jedlá houba, pocházející z východní Asie. Určitě ji znáte pod názvem shiitake či šiitake. Je oblíbená pro využití v kuchyni a jako podpůrný prostředek pro zlepšení zdravotního stavu.
Vegani a vegetariáni ji často používají jako náhražku masa. Do pokrmů se tyto vitální houby přidávají jak v čerstvém stavu, tak i sušené. Dnes se houževnatec pěstuje po celém světě, a vy si ho dokonce můžete vypěstovat i doma, máte-li někde teplé a vlhké podmínky.
V našich lesích ho sice nenajdete, ale je možné zakoupit substrát s jeho kulturou a pěstovat ho celoročně ve sklepě, garáži i v bytě.
Shiitake je houba s bohatou historií, využívaná zejména v asijském kulinářství, a to nejen pro příjemnou chuť, ale rovněž pro svou výživovou hodnotu. Má velmi nízkou energetickou hodnotu, ale její nutriční hodnota je vysoká. Nasytí, ale nemusíte mít strach z přibírání na váze.
Stejně tak je využívána v čínské tradiční medicíně. Její zdravotní přínosy jsou totiž mnohostranné. Dnes je řazena mezi nejzdravější potraviny a také je označena jako superfood. Ve východní Asii a Japonsku jí říkají elixír života. Pravidelná konzumace houževnatce se doporučuje jako prevence různých civilizačních chorob.
Jak shiitake vypadá a kde roste
Barva houby je světle až tmavě hnědá, avšak zbarvení je nestejnoměrné. Klobouk je pokrytý šupinkami, je nepravidelně rozpraskaný a někdy se na něm objevují bílé skvrny.
Dorůst může od 5 až do 15 cm v průměru. Na spodní straně klobouku jsou lupeny krémové barvy, které později růžoví a mohou se na nich objevit i tmavé skvrnky. Houba má krátký třeň v hnědém odstínu; dužina houby je bílá a pevná.
Houževnatec jedlý je dřevokazná houba, což napovídá, že se vyskytuje zejména na rozkládajících se kmenech listnatých stromů. Dnes je pro pěstování těchto hub připravován speciální substrát. I když někde se doposud pěstuje na kmenech: zdravé nařezané kmeny se pokládají vedle napadených stromů a spory se samy šíří. Shiitake patří mezi nejrozšířenější pěstované houby; tvoří až ¼ celkové světové produkce hub.
Na co je dobrá houba shiitake?
Shiitake obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín D, minerály a stopové prvky jako draslík, zinek, železo, mangan, měď, selen; všech osm esenciálních aminokyselin v optimálním poměru a 18 % proteinů, antioxidant L-ergothionin (obsahuje ho více než pšeničné klíčky, které byly považovány za jeden z nejbohatších zdrojů tohoto antioxidantu).
Houževnatec je zdrojem přírodních betaglukanů. Polysacharid lentinan stimuluje tvorbu interferonů, makrofágů a lymfocytů – buněk a působků, které se podílejí na obraně proti infekcím, a které představují první obrannou linii proti virům a dalším chorobám.
Lentinan pomáhá eliminovat virové, bakteriální, plísňové a parazitální infekční onemocnění. Přispívá i ke snížení nepříjemných vedlejších účinků chemoterapie a radioterapie při léčbě rakoviny. A protože zlepšuje imunitu, podporuje se jeho konzumací léčba tuberkulózy, únavového syndromu a infekce HIV.
Stejně tak je shiitake známá svým příznivým vlivem na metabolismus tuků a dokáže snižovat hladinu cholesterolu i krevní tlak (díky alkaloidu eritadenin), čímž prospívá srdci a cévám. Má i protizánětlivé účinky.
Preventivně může pomoci při ateroskleróze, a dokonce i při některých nádorových onemocněních. A stejně jako mořské řasy na sebe dokáže vázat těžké kovy jako je rtuť, olovo nebo stroncium.
V léčitelství je houba využívána pro účinný efekt na nebezpečné volné radikály. To jsou nežádoucí sloučeniny kyslíku, které vznikají při látkové přeměně. A nejsou-li rychle neutralizovány, poškozují buňky a podílejí se na vzniku aterosklerózy a zrychlují stárnutí všech tkání.
Výzkum
V Japonsku proběhlo více než 100 výzkumů, které jednoznačně potvrdily přínos houby pro lidský organismus a její léčebný efekt. Houževnatec jedlý je účinný při léčbě vysokého cholesterolu, překyselení organismu, žaludečních vředů, žlučových kamenů, cukrovky i anémie. Potvrdily se i antivirové a antibiotické vlastnosti této houby.
Doplňky stravy s houbou shiitake
Extrakty z houby se ve formě doplňků stravy používají k přírodní podpoře léčby různých onemocnění. Shiitake ze supermarketů totiž často nemívá dobrou kvalitu. A tak je lepší pořídit si houbu sušenou:
MycoMedica Shiitake je sušený houževnatec, určený pro gastronomické využití. Používá se do polévek, rizota, k masu, anebo místo masa, do různých salátů, aj. Při zpracování nejprve houbu zalijte horkou vodou a nechte bobtnat. Pak vařte asi 15 minut.
MycoMedica Bio Shiitake je jemný prášek z houževnatce. Míchá se s vodou a pije buď půl hodiny před jídlem, anebo hodinu po jídle. Vhodné užívání je pět dní v týdnu a dva dny pauza. U doplňků stravy vždy dodržujte doporučené dávkování a způsob užití. Kdo si není jistý, zda jsou pro něj přípravky vhodné, poradí se s lékařem.
MycoMedica Shiitake, houževnatec v kapslích. V jedné kapsli je 500 mg 100% čistého extraktu z této houby.
Z uvedeného je patrné, že každý z vás si může vybrat formu potravinového doplňku, který mu bude nejvíce vyhovovat. Při užívání vitálních hub je vhodné zvýšit příjem vitamínu C, který zvyšuje vstřebatelnost účinných látek. Například ve formě extraktu brazilské třešně Aceroly.