Obecně o vitamínech: jejich význam pro člověka a přírodní zdroje vitamínů

Vitamíny jsou esenciální látky, které spolu s bílkovinami, tuky a sacharidy patří k základním složkám lidské stravy. Jsou to organické živiny, jež našemu tělu pomáhají zužitkovat skoro všechno, co sníme.

Avšak náš organismus si je mnohdy neumí v dostatečné míře sám vyrobit. A proto je musíme neustále získávat z potravin, případně z potravinových doplňků.

Vitaminy blog

Vitamínů je 13:

A, C, D, E, K a osm vitamínů ve skupině B. Popisu a konkrétní funkci jednotlivých vitamínů se nebudeme v tomto článku věnovat detailně, spíš se jich dotkneme jen okrajově. K těmto informacím bude sloužit jiný samostatný článek. Zde se spíš chceme zaměřit na to, v čem jsou vitamíny obsaženy a jak je můžete tělu dodávat.

Pro lidský organismus jsou vitamíny nezbytné, neboť se podílejí na mnoha klíčových biochemických procesech. Jsou esenciální pro správnou funkci metabolismu – přeměnu živin na energii, k udržení tělesných funkcí, růst či hojení.

Například vitamíny skupiny B jsou důležité pro metabolismus sacharidů a energie, zatímco vitamín C a E hrají roli v posilování imunitního systému. Vitamíny také přispívají k růstu a obnově tkání, jsou nezbytné pro dobrý zrak, správnou krevní srážlivost a podílejí se na prevenci některých onemocnění.

Nedostatek vitamínů může tedy vést k různým zdravotním problémům, známým jako hypovitaminóza, zatímco jejich nadbytek může způsobit hypervitaminózu, která je však většinou reverzibilní – to znamená, že se jedná o vratný proces; při vysazení daného vitamínu ze stravy hypervitaminóza odezní.

Souhrnně lze tedy říci, že vitamíny jsou nedílnou součástí našeho jídelníčku, a to už od kolébky – jsou totiž také obsaženy v mateřském mléku.

Vitamin AVitamíny rozpustné ve vodě nebo v tucích.

Rozpustnost ve vodě (hydrofilie) se týká zejména vitamínu C a většiny vitamínů ze skupiny B. V těle se neukládají, jejich přebytek je vylučován močí. Sami jste to jistě při užívání B komplexu poznali podle čichu.

To ale znamená, že je nutné tyto vitamíny neustále doplňovat. Je však zapotřebí upozornit, že nadměrná konzumace vitamínu C může ublížit lidem s onemocněním ledvin: céčko se štěpí na šťavelan vápenatý, který se ukládá v kostech a kloubech a může způsobovat bolesti. Ostatně, je to jako se vším v životě: najděte vždy rozumnou míru!

Na druhou stranu, vitamíny rozpustné v tucích (lipofilní), jako jsou vitamíny A, D, E a K, se v těle většinou hromadí a jejich zásoby tedy mohou vydržet několik týdnů až měsíců. Zde pozor zejména na vitamín A – při každodenním užívání by se mohl nahromadit v organismu až na toxickou úroveň! I zde je tedy nutné doporučit rozumné dávkování.

Vitamin EPřírodní zdroje vitamínů ve vaší kuchyni

Vitamín A (retinol): obsažen je v játrech mořských ryb, v játrech i dalších vnitřnostech teplokrevných zvířat; dále ho obsahují vaječné žloutky, máslo, sýry, plnotučné mléko. V některých druzích zeleniny je obsažen provitamín A: mrkev, petrželová nať, jeřabiny, papriky, špenát.

Vitamín D (kalciferol): především ho obsahují mořské ryby – tuňák, sardinky, treska a zejména její játra, makrela, losos, zařadit můžeme i krevety a ústřice; máslo, žloutek, některé maso; houby shiitake a žampiony. Dávku vitamínu D si můžete dopřát díky slunečním paprskům, ale nepřežeňte to.

Vitamín E (tokoferol): vyskytuje se ve všech listových zeleninách a v rostlinných olejích. Nejvyužívanějšími zdroji jsou kukuřice, vejce, chleba, máslo, sýry, hrách, fazole a špenát. A pak je éčko v olejích – jedná se hlavně o olej kukuřičný, sójový, z obilných klíčků.

Vitamín K: je obsažen především v zeleném ovoci a zelenině; jeho tvorba je totiž závislá na chlorofylu v rostlinách. Nejvíce ho obsahují rajčata, špenát, brokolice, hlávkový salát, chřest a kapusta, oves a pšenice. Dále ho můžete svému tělo dopřát konzumováním hovězích jater, vaječných žloutků, másla a sýrů. A pijte zelený čaj.

Vitamin C blogA nezapomeňte, že potraviny s obsahem lipofilních vitamínů (A, D, E, K), byste měli konzumovat s přídavkem kupříkladu olivového oleje. Anebo si k nim dejte chleba s máslem.

Vitamín C: patří k nejzákladnějším, neboť pokrývá zhruba ¾ naší potřeby vitamínů; jeho chemický název je kyselina askorbová. Základní denní doporučená dávka (DDD) se pohybuje okolo 60 mg, ale velmi záleží na prostředí a okolnostech, ve kterých se člověk vyskytuje. Někdy může být zvýšena i na 500-1000 mg.

Nejvýznamnějšími zdroji vitamínu C u nás jsou šípky, petrželová nať, černý rybíz, jahody, křen, zelí, paprika, pomeranč, citron.

Z potravinových doplňků můžete zvolit buď MycoMedica Vitamín C, anebo MycoMedica Acerola, doplněk stravy s obsahem barbadoské třešně, která je jedním z nejbohatších přírodních zdrojů vitamínu C, obsahuje ho až 30krát víc než pomeranč. A ještě k tomu dodáte tělu i další vitamíny a minerály.

Další skvělou volbou je Vitamín C liposomální, který díky jedinečné liposomální technologii dosahuje více než 95% vstřebatelnosti v lidském organismu. Tato forma vitamínu C zajišťuje efektivní využití a maximální podporu vašeho zdraví.

Upozornění: vitamín C je kvůli své chemické struktuře hodně nestabilní. Je citlivý na vzdušný kyslík, světlo a teplo. Prakticky to znamená, že při kuchyňské úpravě se sníží obsah vitamínu C v potravinách až o 70 %.

Vitamin BZdroje vitamínů B

  • Vitamín B1 (thiamin) – nejvíce thiaminu je v neloupaných obilovinách a celozrnné mouce, mase, pivovarských kvasnicích, medu a ořechách; ze zeleniny je to brokolice, květák, zelí, rajčata
  • Vitamín B2 (riboflavin) – nejvíc ho obsahují pivovarské kvasnice, ledvinky, játra, mléko, vejce, tvaroh, ořechy, kakao, vepřové a hovězí maso
  • Vitamín B3 (niacin) - dobrými zdroji niacinu jsou pivovarské kvasnice, játra, tuňák, krůtí maso, semena slunečnice, fazole a hrách; niacin je přítomen v mléce, vejcích, listové zelenině, brokolici i mrkvi
  • Vitamín B5 (kyselina pantothenová) – je obsažena v mase, zelenině, semenech
  • Vitamín B6 (pyridoxin) – zdrojem jsou hlavně játra, vejce, droždí, celozrnná mouka, vepřové maso, makrely, brambory, banány, zelí, špenát, kapusta, ořechy
  • Vitamín B7 (biotin nebo také vitamín H) – obsažen je v droždí, játrech a ledvinkách, ve vaječném žloutku, sóje, cereáliích a ořechách; při dlouhodobém nedostatku biotinu se může objevit anémie nebo hypercholesterolemie
  • Vitamín B9 (kyselina listová čili folacin, folát) – nejbohatšími zdroji jsou játra, tmavě zelená listová zelenina, fazole a obiloviny; kyselina listová je ze všech vitamínů nejméně stabilní, což znamená, že při technologickém nebo tepelném zpracování potravin může dojít až k 90% ztrátě biologické aktivity B9
  • Vitamín B12 (kobalamin) – nachází se ve vejcích, mléce a mléčných produktech, v mase a vnitřnostech; protože se B12 téměř nevyskytuje v rostlinné říši, nedostatkem trpí hlavně vegetariáni a vegani; výjimkou jsou řasy chlorella a spirulina, takže jejich konzumací lze kobalamin doplnit

Vitamíny lze tělu dodat formou potravinových doplňků. Céčko, áčko a hned tři béčka dodá vašemu organismu MycoMedica Multi-sirup. Kromě dalších nutričních látek, vám pomůže Energy Hawaii Spirulina doplnit vitamín A a Bkomplex. A MycoMedica Multicell je multivitamínový doplněk, s přídavkem aceroly, echinacey a zeleného čaje. Obsahuje 12 vitamínů a minerální látky ve vyváženém poměru tak, jak ho naše tělo potřebuje.