Většina z nás si hlídá hladinu cukru v krvi, cholesterol, krevní tlak, všelijak podporujeme vitalitu a celkovou energii, hlídáme si hmotnost a sportujeme, abychom nepodlehli obezitě, podporujeme psychiku.
Ale na něco však téměř všichni zapomínáme.
Na orgán, který nám slouží od rána do večera a jeho spolehlivou funkci považujeme za samozřejmost. Mnozí z vás už možná tuší… Ano, jsou to oči.
Oči jsou denně vystaveny nepříznivým vlivům
Někteří z nás jejich zdraví trochu podceňují, a přitom zrak se opotřebí stejně, jako kterýkoliv jiný orgán, který zanedbáváme. Celý náš organismus stárne a opotřebovává se, pokud mu nebudeme účinně, a hlavně přírodním způsobem pomáhat.
A stejné je to s očima. Od doby, co přišly na svět počítače, je náš zrak vystaven abnormální zátěži.
Podle posledních výzkumů si při práci s počítačem na obtíže s očima stěžuje téměř 75 % osob. Hlavní příčinou je zraková náročnost práce, způsobená trvalým přizpůsobováním očí na vidění do blízka, námahou svalů, které ovládají vyklenutí oční čočky, sbíháním os obou očí a rozdílný jas různých ploch, na něž se člověk dívá.
Zrakové potíže se projevují pocitem zrakové i celkové únavy, která se pojí s bolestí hlavy, slzením a pálením očí, suchýma očima, tlakem v očích až rozostřeným viděním.
Obtíže se objevují podle individuálního stavu zraku, doby strávené u počítače, podle světelných podmínek na pracovišti, střídání pohledu na dokumenty, monitor a klávesnici, odlesky na obrazovce, aj. Pro zrak je nepříznivé modré světlo z obrazovky, které by při dlouhodobém používání mohlo zrak i poškodit. Proto byste měli u počítače, televizoru i mobilu přepínat na noční režim, který modré světlo významně redukuje.
Náš zrak může být unavený a opotřebený ale i z jiných důvodů – nadměrné UV záření, znečištěné životní prostředí, a mnoho jiných. To všechno má vliv na kondici našich očí.
Tkáně postupem času degenerují a zrak slábne. A proto je zapotřebí, abyste i zraku věnovali patřičnou pozornost, a podpořili zdraví svých očí.
Podpora očí pro správné fungování
Zrak je velmi složitý systém a pro jeho dobrou funkci je toho zapotřebí opravdu hodně. V pořádku musí být oční nervy i zrakové centrum v mozku. Sítnice má být plná světločivých buněk, které po podráždění světlem vytvoří impulz, jenž se pak díky očnímu nervu přenáší až do mozku.
Aby světlo dopadalo na to nejcitlivější místo na sítnici, musíme mít čirou rohovku. Nezbytná je akomodace čočky, která se protáhne či vyboulí podle toho, jestli se díváme do dálky, anebo na blízko. A v neposlední řadě jsou důležité okohybné svaly, které nastaví oči požadovaným směrem a provedou synchronizaci práce.
Ten, kdo pracuje na počítači, určitě alespoň občas používá kapky pro zvlhčení očí. Ty totiž neustálým pohledem na monitor, a ještě ke všemu bez mrkání, vysychají. A v souvislosti s tím se projeví únava, pálení, tlak v očích, a podobně. Pro unavené oči je nezbytné, abyste si dopřáli dostatek spánku a procházky v přírodě. A pak jsou tu pro vás pomocníci, které připravili odborníci a znalci přírodní medicíny.
Jedním z nich je Energy Ocusan – přírodní péče o oči. Jedná se o přírodní bylinný produkt ve formě kapek k vnitřnímu užívání, jenž je určený pro komplexní podporu očí a funkce zraku.
Ocusan vyživuje oči, snižuje jejich únavu, pročišťuje oční tkáně a projasňuje zrak, působí proti zánětům.
Dále přispívá k tvorbě očního kolagenu, zmírňuje zarudnutí, pálení a bolesti očí a přispívá k regeneraci sítnice. Celkově podporuje všechny funkce zraku, pomáhá při šerosleposti a světloplachosti.
Ocusan a jeho složení
- CHRPA MODRÁ – KVĚT (Centaurea cyanus): snižuje únavu očí, projasňuje zamlžené vidění, léčí oční záněty
- ROSOLOVKA ŘASOTVARÁ (Tremella fuciformis): zvlhčuje oko a podporuje tvorbu kyseliny hyaluronové
- BRUSNICE BORŮVKA – PLOD i LIST (Vaccinium myrtillus): plod podporuje tvorbu očního kolagenu, čímž přispívá k regeneraci oční sítnice, a obsahuje pro zrak důležité vitamíny A a K. List snižuje světloplachost a šeroslepost
- CHRYZANTÉMA MORUŠOLISTÁ – KVĚT (Chrysanthemum morifolium): zlepšuje cirkulaci krve a pomáhá při očních problémech jako je zarudnutí, suchost, bolesti
- PUPEČNÍK ASIJSKÝ (GOTU COLA) – NAŤ (Centella asiatica): podporuje tvorbu hyaluronové kyseliny a kolagenu, působí protizánětlivě a významně posiluje kondici nervového systému
- SVĚTLÍK LÉKAŘSKÝ – NAŤ (Euphrasia officinalis): působí protizánětlivě; v lidovém léčitelství je hojně využíván při únavě očí nebo zánětu spojivek
- KLANOPRAŠKA ČÍNSKÁ – PLOD (Schizandra chinensis): navozuje psychickou pohodu, snižuje únavu očí a zlepšuje jejich prokrvení, podporuje játra
- JÍROVEC MAĎAL – PLOD (Aesculus hippocastanum): snižuje otok a zlepšuje prokrvení oka i jeho periferních tkání
- MOCHYNĚ PERUÁNSKÁ – PLOD (Physalis peruviana): obsahuje beta karoten, rutin, vitamíny A, C, D a B komplex, jež jsou nezbytné pro výživu očí
- BĚLOTRN KULATOHLAVÝ (Echinops sphaerocephalus): snižuje riziko předráždění očního nervu a podporuje funkci okohybných svalů
- CAMU CAMU PLOD (Myricaria dubia): obsahuje značné množství vitamínu C, jenž svými antioxidačními účinky působí proti poškození sítnice a očních nervů
Z pohledu tradiční čínské medicíny za stav sítnice odpovídají ledviny, za duhovku játra, oční koutky má na starosti srdce, za bělmo nesou odpovědnost plíce a za víčka slezina a na všechny tyto orgány Ocusan příznivě působí.
Stárnutí zraku je přirozený proces, který nelze zcela zastavit. Správnou a komplexní péčí však můžeme tento proces zpomalit. Vhodnou výživou a regenerací lze předcházet nepříjemným problémům a ulevit přetíženým očím.
Jak pečovat o zrak?
1. Změna návyků
Základním krokem je redukce času stráveného před obrazovkou. Odborníci doporučují dodržovat pravidlo 20-20-20. Po každých 20 minutách je třeba udělat 20sekundovou přestávku, během které zaměříme pohled na předmět vzdálený přibližně 20 metrů.
2. Drobné cvičení
Osvědčenou metodou je oční jóga. Jde o tradiční a účinné cvičení, které poskytuje úlevu unaveným očím.
3. Nutriční opatření
Pro zdraví očí je klíčová správná výživa. Do jídelníčku je vhodné zařadit čerstvé ryby, listovou zeleninu, citrusové plody a oranžové ovoce a zeleninu.